POLSKA FEDERACJA HODOWCÓW BYDŁA i PRODUCENTÓW MLEKA

Niezależność, najwyższa technologia, standaryzacja w Laboratoriach PFHBiPM

Głównym celem Laboratoriów PFHBiPM jest dostarczenie hodowcom jak największej ilości informacji o poszczególnych krowach. Dbamy o to, by informacja ta docierała w jak najszybszym czasie i była wiarygodna oraz rzetelna, bo tylko taka pozwala na nowoczesne i profesjonalne zarządzanie stadem.

Jak wygląda droga informacji którą otrzymujecie w swoich raportach? Wszystko zaczyna się od próbki...

Próbki przeznaczone do badania pobierane są przez pracowników Działu Oceny zwanych zootechnikami raz w miesiącu zgodnie ze standardami wyznaczonymi przez Międzynarodowy Komitet ds. Rejestracji Zwierząt tak dobrze wszystkim znany ICAR i dostarczane do laboratoriów w warunkach chłodniczych średnio w przeciągu 1,5 dnia. Kiedy próbki dotrą do laboratorium wówczas sprawdzane są pod kątem jakości mleka a także zgodności dostarczonej dokumentacji ze stanem faktycznym tj. ilości próbek a także poprawności ich identyfikacji. Jeżeli wszystkie dane się zgadzają próbki kierowane są na pracownię i przygotowywane do analizy.

Laboratoria wyposażone są w najnowszy sprzęt typu CombiFoss FT+, który łączy aparat Fossomatic™ FC i MilkoScan™ FT+ w jeden, wydajny system. Fossomatic™ FC wykorzystuje cytometrię przepływową – szybką i dokładną metodę opartą na zliczaniu pojedynczych komórek somatycznych natomiast MilkoScan™ FT+ wykorzystuje zjawisko absorpcji promieniowania podczerwonego przez mleko do jednoczesnego dostarczania wyników analiz wielu składników mleka.

Wykonujemy analizy oznaczenia procentowej zawartości tłuszczu, białka całkowitego, kazeiny, laktozy, suchej masy, poziomu mocznika, określamy liczbę komórek somatycznych.

Oznaczamy również aceton i kwas betahydroksymasłowy, które wykorzystujemy do przewidywania zagrożenia subkliniczną ketozą tak dobrze znanym przez Hodowców oznaczeniem na Raportach Wynikowych K!.

Próbki ze skrzynek wykładane są do statywów zgodnie z kolejnością oznaczeń na korkach i podgrzewane w łaźniach wodnych do temperatury 40oC przez około 15 minut. Analiza wykonywana jest automatycznie, co kilka sekund badana jest inna próbka mleka, a co dziesięć minut pracownik podstawia próbkę kontrolną o znanych parametrach i kontroluje, czy uzyskane wyniki są poprawne i mieszczą się w wartościach wyznaczonych przez laboratorium.

W celu zapewnienia wysokich standardów jakościowych analiz Laboratoria PFHBiPM wykonują badania próbek mleka w oparciu o materiały odniesienia dostarczane przez Laboratorium Referencyjne Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt oraz wiodące europejskie laboratoria tj. LAITiėres (Francja) i Laboratorio Standard Latte (Włochy). Szczególnie ważnym elementem w kontroli jakości wyników jest uczestnictwo w badaniach porównawczych organizowanych przez laboratoria krajowe jak i europejskie, które umożliwiają ocenę własnych kompetencji, a także porównanie osiąganych wyników z wynikami innych uczestników. Warto podkreślić fakt, że w Laboratoria PFHBiPM w badaniach biegłości organizowanych na zlecenie ICAR-u, osiągają wyniki pozytywne co pozwala na wysoką ocenę jakości wykonywanych analiz. Udział w badaniach biegłości daje jedyną w swoim rodzaju szansę na weryfikację stosowanych metod badawczych, określenie dokładności wykonywanych analiz oraz potwierdza właściwy rozwój systemu zarządzania laboratoriami.

Każde z laboratorium wdrożyło i stale doskonali system zarządzania, który jest zgodny z wymaganiami normy PN-EN ISO/IEC 17025:2005 „Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących”. Wysoki poziom jakości badań, wiarygodność wyników oraz dobrą praktykę laboratoryjną potwierdzają certyfikaty Polskiego Centrum Akredytacji, które w Polsce jest ustawowo jedyną instytucją udzielającą akredytacji laboratoriom badawczym a dzięki członkostwu w europejskiej organizacji zrzeszającej krajowe jednostki akredytujące, certyfikaty PCA uznawane są w całej Europie.

Próbki po analizie są zachowywane do momentu wgrania wyników do systemu Symlek, a po poprawnym doczytaniu danych przekazywane na zmywalnię gdzie otrzymują drugie życie tzn. są myte, suszone i ponownie dozowane konserwantem i wstawiane do skrzynek. Tak oto cykl obiegu próbek do analiz możemy rozpocząć ponownie.

tekst: Elżbieta Rybicka

ARCHIWUM AKTUALNOŚCI
WYDARZENIA

Konkurs „Moja Mleczna Kraina”

20-05-2019

Po raz kolejny Szczeciński Związek Hodowców Bydła ma przyjemność ogłosić konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego ,,MOJA MLECZNA KRAINA”.

WYDARZENIA

Protest na Narodowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych

19-05-2019

Po raz pierwszy od 29 edycji wystaw zwierząt hodowlanych w Poznaniu ministra rolnictwa przywitały gwizdy niezadowolonych hodowców. Spektakularny protest zorganizowali hodowcy zrzeszeni w Polskiej Federacji Hodowców Bydła Mlecznego i Producentów Mleka.

MULTIMEDIA

Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych Poznań 2019 Video

19-05-2019

Relacja Video

Hichb 2019 okladka lq 1000h

Hodowla i Chów Bydła

W numerze 5 / 2019: Rewolucja w badaniach cielności!

 

Już trzy miesiące polscy hodowcy korzystają z testów cielności opartych na próbkach mleka udostępnianych przez PFHBiPM. Czym charakteryzuje się to nowatorskie badanie? Otóż kluczową rolę pełni w nim wykrywanie w próbkach mleka glikoprotein związanych z ciążą (PAG – z ang. Pregnancy Associated Glycoproteins). Są one wydzielane przez łożysko przez cały okres ciąży i tylko w nim, w przeciwieństwie do innych testów bazujących na przykład na poziomie progesteronu. Warunkiem wstępnym do zastosowania testu PAG jest to, aby odstęp od ostatniej inseminacji wynosił co najmniej 28 dni (pozwala to na odpowiednie wysycenie mleka białkami PAG z obecnej ciąży), a przerwa od ostatniego wycielenia trwała co najmniej 60 dni (co z kolei gwarantuje badania białek PAG aktualnej ciąży, a nie poprzedniej). Co zyskujemy dzięki temu? Test ten zdecydowanie ułatwia skrócenie okresu międzywycieleniowego, dzięki możliwości łatwego wykrywania sztuk niezacielonych w każdym momencie ciąży – już od 28. dnia po pokryciu. Trzeba zaznaczyć, że wykorzystanie w tym celu prób mleka oznacza mniej pracy dla hodowcy, a także niższy poziom stresu dla zwierząt – co ma niebagatelne znaczenie w związku z ryzykiem wczesnych poronień. Jak widać, metoda jest rewolucyjna, dlatego postanowiliśmy poświęcić jej Temat Numeru majowego wydania naszego czasopisma. Postaraliśmy się o opinie użytkowników testów, pomysłodawców i wytwórców tej technologii, a także przyjrzeliśmy się pracy federacyjnych laboratoriów. Jeżeli nie korzystaliście jeszcze Państwo z tych badań, to warto przeczytać te materiały i spróbować, bo zdecydowanie warto! Oprócz tego w 5 numerze "Hodowli i Chowu Bydła" zapraszamy do zapoznania się z aktualnym stanem bydła białogrzbietego w Polsce, proponujemy zapoznanie się z efektami pracy doradcy zootechnicznego, oraz przybliżamy uroki automatyzacji obór. Do tego, jak zwykle nie zabraknie najświeższych informacji dotyczących zdrowia, żywienia i ekonomiki. Zapraszamy do lektury!

KALENDARZ WYSTAW


NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W ROKU

Maj 2019
PN WT SR CZW PT SO ND
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

*Pola zaznaczone gwiazdką sa obowiązkowe


Jak nas znaleźć?

Siedziba główna PFHBiPM znajduje sie w Warszawie na ul. Żurawiej 22