POLSKA FEDERACJA HODOWCÓW BYDŁA i PRODUCENTÓW MLEKA

Który buhaj da łatwe porody?

Dlaczego na próbnym doju podajemy zootechnikowi rodzaj porodu? Jak potem korzystać z tej informacji i gdzie można zobaczyć odpowiednie zestawienia?​

Kiedy hodowca wpisuje na wykaz zdarzeń wycielenie, musi wpisać rodzaj porodu (samodzielny, łatwy, trudny, bardzo ciężki lub cesarskie cięcie). Dane te są gromadzone w systemie SYMLEK i służą m.in. do szacowania wartości hodowlanej. Dzięki temu przy wyborze buhaja do krycia możemy wybrać takiego, który zapewni łatwy poród.

Z tego względu podawanie rzetelnych danych jest kluczowe – hodowcy sami z nich później korzystają. Jeżeli ocena wartości użytkowej jest już w stadzie prowadzona dłuższy czas lub mamy w stadzie krowy wyłącznie z gospodarstw pod oceną i mają one udokumentowaną historię wycieleń, to za pomocą programu Stado Online można przeglądać zestawienia rodzajów porodów. Mamy do wyboru 3 opcje: według buhaja – tutaj widać, jaki buhaj dawał trudne porody częściej, niż pozostałe. Warto przejrzeć taką analizę przy dobieraniu buhaja do krycia jałówek. Kolejna możliwość to „wg numeru laktacji” – widzimy, czy krowy w określonym numerze laktacji mają większe problemy z wycieleniami. Ostatni wariant to wykres „wg miesiąca”.

Takie zestawienie znajduje się w programie Stado Online w zakładce Analizy – Rozród. Nawet jeżeli jesteś nowym użytkownikiem, ale masz stado pod oceną, SOL uwzględni wszystkie dane zebrane dotychczas podczas próbnych dojów i przekształci je w użyteczne analizy. Jeżeli chcesz zostać użytkownikiem programu, zarejestruj się tutaj:

https://www.stadoonline.pl/index.php/rejestracja/

 

Tekst: Joanna Kwaśniewska, zdjęcia: screen z programu Stado Online

ARCHIWUM AKTUALNOŚCI
WYDARZENIA

Marcowe szkolenie SOL Asystentów

19-03-2019

SOL się rozwija, a SOL Asystenci razem z nim – za nami kolejne w tym roku spotkanie szkoleniowe.

WYDARZENIA

Świetne wyniki w województwie lubuskim

19-03-2019

Podsumowanie wyników oceny za 2018 rok w woj. lubuskim.

RYNEK MLEKA

Restrukturyzacja małych gospodarstw

18-03-2019

Od 28 lutego do 29 marca są przyjmowane wnioski o przyznanie pomocy w ramach działania „Restrukturyzacja małych gospodarstw”. Wysokość pomocy wynosi 60 tys. PLN.

Hichb 2019 03 lq 1

Hodowla i Chów Bydła

W numerze 3 / 2019: Czy to koniec polskiej wołowiny?

 

Reportaż z mazowieckiej ubojni wyemitowany przez stację TVN wstrząsną całą Polską i odbił się szerokim echem na całym świecie, podważając renomę Polski, jako solidnego i sprawdzonego eksportera żywności. Niehumanitarne traktowanie zwierząt, połączone z haniebnymi praktykami sprzedaży mięsa bez weterynaryjnej położyło się cieniem na całej branży, zarówno producentów mięsa, jak i hodowców bydła. Właśnie z tego powodu postanowiliśmy tej aferze poświęcić Temat Numeru. Przeczytacie w nim Państwo ogólną analizę zaistniałej sytuacji, oraz wywiady z Witoldem Choińskim, prezesem Polskiego Mięsa, lek. wet. Karoliną Oblizajek, pełniącą funkcję Wojewódzkiego Inspektora Weterynaryjnego ds. Bezpieczeństwa Zywności w WIW w Poznaniu i z dr. hab. Anną Jupowicz - Ginalską, medioznawcą z Uniwersytetu Warszawskiego. Oprócz tego w numerze zapraszamy do odwiedzenia z nami Spiżarni Hrabiny Potulickiej ze Ślesina, produkującą rewelacyjne sery, a także odwiedzenia hodowli Państwa Klimczyków z Poręby, oraz rodziny Ziajów z Dobrodzienia. Szczególnie też polecamy artykuł Anny Siekierskiej o niepożądanych cechach pokrojowych w stadzie. W najnowszym numerze nie zabraknie także tekstów odnośnie żywienia, ekonomii i zdrowotności, a także nowinek z branży hodowlanej, zwłaszcza, że niedawno odbyły się Targi Ferma w Łodzi. Serdecznie zapraszamy do lektury!

KALENDARZ WYSTAW


NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W ROKU

Marzec 2019
PN WT SR CZW PT SO ND
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

*Pola zaznaczone gwiazdką sa obowiązkowe


Jak nas znaleźć?

Siedziba główna PFHBiPM znajduje sie w Warszawie na ul. Żurawiej 22