POLSKA FEDERACJA HODOWCÓW BYDŁA i PRODUCENTÓW MLEKA

Który buhaj da łatwe porody?

Dlaczego na próbnym doju podajemy zootechnikowi rodzaj porodu? Jak potem korzystać z tej informacji i gdzie można zobaczyć odpowiednie zestawienia?​

Kiedy hodowca wpisuje na wykaz zdarzeń wycielenie, musi wpisać rodzaj porodu (samodzielny, łatwy, trudny, bardzo ciężki lub cesarskie cięcie). Dane te są gromadzone w systemie SYMLEK i służą m.in. do szacowania wartości hodowlanej. Dzięki temu przy wyborze buhaja do krycia możemy wybrać takiego, który zapewni łatwy poród.

Z tego względu podawanie rzetelnych danych jest kluczowe – hodowcy sami z nich później korzystają. Jeżeli ocena wartości użytkowej jest już w stadzie prowadzona dłuższy czas lub mamy w stadzie krowy wyłącznie z gospodarstw pod oceną i mają one udokumentowaną historię wycieleń, to za pomocą programu Stado Online można przeglądać zestawienia rodzajów porodów. Mamy do wyboru 3 opcje: według buhaja – tutaj widać, jaki buhaj dawał trudne porody częściej, niż pozostałe. Warto przejrzeć taką analizę przy dobieraniu buhaja do krycia jałówek. Kolejna możliwość to „wg numeru laktacji” – widzimy, czy krowy w określonym numerze laktacji mają większe problemy z wycieleniami. Ostatni wariant to wykres „wg miesiąca”.

Takie zestawienie znajduje się w programie Stado Online w zakładce Analizy – Rozród. Nawet jeżeli jesteś nowym użytkownikiem, ale masz stado pod oceną, SOL uwzględni wszystkie dane zebrane dotychczas podczas próbnych dojów i przekształci je w użyteczne analizy. Jeżeli chcesz zostać użytkownikiem programu, zarejestruj się tutaj:

https://www.stadoonline.pl/index.php/rejestracja/

 

Tekst: Joanna Kwaśniewska, zdjęcia: screen z programu Stado Online

ARCHIWUM AKTUALNOŚCI
WYDARZENIA

Przemysł nauce

19-11-2018

15 listopada 2018 r

MULTIMEDIA

Konferencja Nauka Praktyce Piątnica 2018 relacja video

18-11-2018

Konferencja NAUKA PRAKTYCE 16–17 listopada 2018 r. w Piątnicy relacja video!

MULTIMEDIA

Podlaska Szkoła Młodych Hodowców Video

18-11-2018

Podlaska Szkoła Młodych Hodowców PFHBiPM

Hichb 2018 nr11 okladka hq

Hodowla i Chów Bydła

W numerze 11 / 2018: Grunt to nauka

 

Jak ważne jest kształcenie nikomu nie trzeba tłumaczyć, zwłaszcza w świecie, w którym największe znaczenie ma właśnie informacja. Zdaje sobie z tego sprawę także Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, która stara się zapewnić swoim hodowcom jak największy dostęp do wcześniej wspomnianej wiedzy. Czyni to między innymi organizując różnego rodzaju konferencje i spotkania naukowe. 1 października 2018 r. w Poznaniu odbyło się I Forum Genetyczne w którym wzięło udział ponad 400 osób: hodowców i producentów mleka oraz przetwórców. Podczas tego sympozjum pokazano zasady wprowadzenia indeksu ekonomicznego do hodowli bydła mlecznego i produkcji mleka w Polsce. Indeks ten wejdzie do praktyki hodowlanej w przyszłym roku, co będzie na pewno dużym wydarzeniem. Właśnie dlatego postanowiliśmy poświęcić poznańskiemu spotkaniu Temat Numeru listopadowego wydania naszego miesięcznika, zwłaszcza, że poruszanych podczas Forum interesujących tematów było znacznie więcej. Ponadto w numerze, nasi czytelnicy znajdą obszerne relacje z dwudniowej konferencji jaka odbyła się w Łysomicach nieopodal Torunia i koncentrowała się na „Automatyzacji i robotyzacji w hodowli bydła i produkcji mleka”, a także z międzynarodowego szkolenia sędziowskiego w pomorskim Cieszymowie. Oprócz tego polecamy nasze reportaże z mleczarni W Oleśnie, która doskonale radzi sobie na lokalnym rynku, a także jest jedynym twórcą i eksporterem (także za granice naszego kraju) doskonałej, mlecznej nalewki - Śmietankówki Oleskiej, oraz z Gospodarstwa Rolno - Hodowlanego w Żydowie. Naturalnie w numerze nie zabraknie fachowych porad takich jak zalecenia prof. Zygmunta M. Kowalskiego dotyczących stosowania preparatów mlekozastępczych, lub opinia dr. Sebastiana Smulskiego odnośnie ograniczenia stosowania antybiotyków w leczeniu chorób wymion. W numerze zapoznają się także Państwo z informacjami ekonomicznymi i nowościami sprzętowymi. Serdecznie zapraszamy do lektury!

KALENDARZ WYSTAW


NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W ROKU

Listopad 2018
PN WT SR CZW PT SO ND
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

*Pola zaznaczone gwiazdką sa obowiązkowe


Jak nas znaleźć?

Siedziba główna PFHBiPM znajduje sie w Warszawie na ul. Żurawiej 22