POLSKA FEDERACJA HODOWCÓW BYDŁA i PRODUCENTÓW MLEKA

I Forum Genetyczne PFHBiPM

1 października 2018 r. w Poznaniu odbyło się I Forum Genetyczne. Wzięło w nim udział 400 osób: hodowcy i producenci mleka oraz przetwórcy. Podczas tego wydarzenia zostały przekazane informacje na temat możliwości rozwoju polskiej hodowli w dobie selekcji genomowej oraz wykorzystania nowoczesnych technologii przez hodowców z innych krajów. Centrum Genetyczne PFHBiPM przekazało na nim m.in. zasady wprowadzenia indeksu ekonomicznego do hodowli bydła mlecznego i produkcji mleka.

Pierwsza edycja Forum Genetycznego zorganizowana została przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Prowadzili ją dr Tomasz Krychowski oraz dr hab. Tomasz Strabel, prof. UP w Poznaniu, pełniący funkcję dyrektora Centrum Genetycznego Polskiej Federacji.

Wdrożenie selekcji genomowej do praktyki hodowlanej rozpoczęło trwający proces dynamicznych zmian organizacyjnych, dotyczących funkcjonowania hodowli bydła mlecznego, ale także przedsiębiorstw i organizacji z jej otoczenia. Otworzyły się nowe możliwości doskonalenia takich cech jak odporność na choroby czy wykorzystanie paszy. Efektywność ekonomiczna gospodarstw produkujących mleko jest kluczowa dla przyszłego rozwoju branży. Genotypowanie zwierząt zarówno samców jak i samic weszło szeroko do pracy hodowlanej, ale jego optymalne wykorzystanie wymaga dostępu do wiedzy i narzędzi. I Forum Genetyczne dało jego uczestnikom możliwość zorientowania się jak selekcja genomowa wpływa na hodowlę bydła mlecznego w Polsce, z czego mogą korzystać nasi hodowcy już dziś oraz jak z nowych technologii korzystają na co dzień hodowcy w innych krajach.

Katarzyna Stachowicz z AbacusBio z Nowej Zelandii zaprezentowała znaczenie ekonomiczne cech i preferencje hodowców bydła rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej. Centrum Genetyczne PFHBiPM współpracuje z nowozelandzką organizacją nad wdrożeniem w życie indeksu ekonomicznego. Ta firma realizowała tego typu projekty w wielu krajach, a swoje doświadczenia wykorzystała do zbudowania polskiego indeksu ekonomicznego dla hodowców bydła i producentów mleka. - Indeks ekonomiczny reprezentuje ogólną wartość hodowlaną zwierzęcia i jest osadzony w realiach ekonomicznych dla jakich bydło mleczne jest selekcjonowane - mówiła Katarzyna Stachowicz. Wyrażają go nie tylko zysk z produkcji mleka, ale oczywiście także cechy bydła, które wpływają na ekonomię całego gospodarstwa. Indeks zostanie wprowadzony do polskiej hodowli w przyszłym roku.

Dr Katarzyna Rzewuska (CGen PFHBiPM) mówiła hodowcom w jaki sposób rozwijana jest ocena wartości hodowlanej bydła w Polsce w świetle oczekiwań hodowców. Jednym z realizowanych projektów jest ten dotyczący zdrowotności racic. - Liczba zgłoszeń dotyczących stanu zdrowia racic zarejestrowanych przez korektorów zaangażowanych w to przedsięwzięcie przekroczyła 50 tysięcy. Cieszymy się, że coraz większa liczba hodowców i korektorów zauważa przydatność informacji zbieranych przez aplikację „CGen korekcja” w codziennej pracy - mówiła Katarzyna Rzewuska. - Zależy mi na tym, żeby ograniczyć występowanie problemów z chorobami racic i kulawiznami, które są bardzo kosztowne dla producentów mleka - dodała. Rzewuska przekonywała hodowców, że do poprawy zdrowotności kończyn w populacji krajowej bydła dąży się przez pośrednią selekcję bazującą na cechach budowy nóg i racic.

Kolejnym projektem, który uzupełni ocenę wartości hodowlanej bydła i który jest już na ukończeniu i niebawem wraz z indeksem ekonomicznym wejdzie do codziennej praktyki jest ocena przebiegu porodów. Ta ocena ograniczy ryzyko wystąpienia trudnych porodów i pozwoli hodowcom na wybór buhajów z najwyższą wartości hodowlaną dla niej.

Wykorzystanie nowych technologii w hodowli w Polsce na tle trendów światowych omówił hodowcom dr Sebastian Mucha z CGen PFHBiPM. Zaprezentował już dostępne narzędzia do selekcji bydła oraz wyboru najlepszych ojców dla krów. Zachęcał on producentów mleka do korzystania z takich narzędzi jak: indeksów rodowodowych, rankingu stad sporządzonego w oparciu o te indeksy, rankingu buhajów i inbredu. - Internetowa przeglądarka buhajów oprócz publikacji wyników krajowych oceny wartości hodowlanej zawiera również wyniki oceny międzynarodowej dokonanej przez Interbull, a także wyniki oceny młodych buhajów z krajów członkowskich spółdzielni EuroGenomics. Poza tym w karcie buhaje na stronie internetowej cgen.pl można odnaleźć informacje o jego poziomie zinbredowania oraz oczekiwanym inbredzie potomstwa obliczone przez Centrum Genetyczne PFHBiPM - mówił Sebastian Mucha, zachęcając hodowców do praktycznego wykorzystania dokonań Polskiej Federacji.

I Forum Genetyczne PFHBiPM było także okazją do wymiany międzynarodowych doświadczeń w selekcji bydła mlecznego na podstawie genomu. O praktycznym wykorzystaniu genomiki w produkcji mleka mówili Stefan Rensing z niemieckiej organizacji VIT oraz David Girod z Evolution z Francji. Obaj prelegenci skupili się na pokazaniu polskim hodowcom jak selekcja genomowa wpływa na remont stad, ich organizację i wyniki ekonomiczne z produkcji mleka. Goście z zagranicy zaprezentowali także strategię genotypowania samic kładąc nacisk na korzyści z niej płynące dla hodowców i programu hodowlanego.

Referaty wygłoszone przez prelegentów Forum Genetycznego były przyczynkiem do ożywionej dyskusji. Hodowcy i producenci mleka dopytywali o szczegóły hodowlane i produkcyjne, a ich pytania nie pozostawały bez odpowiedzi. Ich pytania oraz dokładnie przeanalizowane wystąpienia naukowców i praktyków podczas Forum zostaną zaprezentowane w najbliższym, 11 numerze miesięcznika Hodowla i Chów Bydła.

Radosław Iwański

ARCHIWUM AKTUALNOŚCI
RYNEK MLEKA

Dopłaty do bydła po 2020 roku

15-02-2019

Płatności związane z produkcja zwierzęcą będą również uwzględnione w nowej perspektywie finansowej po 2020 roku, jednak ich wysokość będzie zależeć od wielkości budżetu.

WYDARZENIA

Nowe władze Kujawsko-Pomorskiego Związku

15-02-2019

W połowie lutego br. hodowcy z woj. kujawsko-pomorskiego wybrali  nowy Zarząd swojej organizacji, prezydentem został Piotr Doligalski.

WYDARZENIA

Polska Federacja na Targach Ferma’2019

15-02-2019

Miasto Łódź w dniach 15-17 lutego br. stało się mekką profesjonalistów w produkcji zwierzęcej. Głównym wydarzeniem imprezy była debata z udziałem ministra rolnictwa i przedstawicieli organizacji rolniczych oraz producentów żywności. W targach aktywnie uczestniczy Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka

Okladka 2 2019

Hodowla i Chów Bydła

W numerze 2 / 2019: Buhaje na start!

 

Odpowiednie kojarzenia par rodzicielskich, to w stadach niezbędny element hodowli bydła. Właśnie dlatego tak wiele uwagi poświęcamy temu zagadnieniu na łamach naszego miesięcznika. Tematem numeru w lutowym wydaniu jest dogłębna analiza wyników grudniowej oceny wartości hodowlanej buhajów rasy PHF opublikowanej przez Instytut Zootechniki w Balicach. Doktorzy Tomasz Krychowski i Agnieszka Nowosielska w drobiazgowy sposób odkrywają wszystkie tajniki tego rankingu, a Sebastian Mucha z Centrum Genetycznego PFHBiPM, zapraszajac na stronę www.cgen.pl, prezentuje nową funkcjonalność bazy danych buhajów polegającą na udostępnieniu seksowanego nasienia buhajów. O dokonaniach, szansach i ograniczeniach rozwoju polskiej hodowli porozmawialiśmy z Andrzejem Baehrem, prezesem Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu zs. W Tulcach. Oprócz tego, w najnowszym numerze naszego miesięcznika znajda Państwo relację z ostatniego w tej kadencji posiedzenia Zarządu Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, a także relację z uroczystego otwarcia nowej siedziby oddziału Federacji i Regionalnych Związków w Koszalinie. Odwiedziliśmy także Wielkopolskę, by pokazać doskonałą i prężnie rozwijająca się hodowlę Państwa Lisieckich, oraz mazowiecką konferencję „Innowacje Trown Nutrition”, gdzie odbyła się premiera nowego preparatu mlekozastepczego. Naturalnie w naszym czasopiśmie nie zabrakło artykułów o zdrowiu, ekonomii i nowościach na rynku hodowli i produkcji mleka. Serdecznie zapraszamy do lektury!

KALENDARZ WYSTAW


NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W ROKU

Luty 2019
PN WT SR CZW PT SO ND
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

*Pola zaznaczone gwiazdką sa obowiązkowe


Jak nas znaleźć?

Siedziba główna PFHBiPM znajduje sie w Warszawie na ul. Żurawiej 22